Итни повици за миленичиња марихуана се до 765%


De Beste Kwaliteit CBD Olie?

MHBioShop CBD Olie Spécialiste


Pour la meilleure qualité d’Huile de CBD Visitez

HuileCBD.be Spécialiste Huile de CBD


Последните десет години се забележува зголемување на бројот на кучиња каменувани случајно. Кучето Том Шел, Стела, е еден од нив. Само неколку недели, тој се врати дома за да го најдете на реална трка.

Кога Шел преку предната врата, нејзиниот австралиски овчар мини-стар 13 години лежеше на каучот, погледна збунето како ништо да не се случило. на прв, il pensait que le chien était en train de faire une crise de glaucome parce qu’elle avait “l’air un peu voilé”. Но, кога Стела лизна од каучот и да веруваат во насока на Школка, не можат да одат правилно, тој знаеше дека нешто не е навистина погрешно.

загрижени, Шел предаден на каучот. Тоа беше во тоа време тој забележал дека вратата на неговата канцеларија беше отворена. Остатоците од неговиот ранец беа расфрлани растргнат во средината на собата.

Видете исто: Разбирање на збунувачки свет на THC и CBD коефициенти

Il s’est rendu compte qu’il était revenu chez lui avec un chien absolument blazed – un problème croissant alors que les mauvaises herbes légales rendent les aliments de plus en plus puissants et attrayants plus accessibles à travers l’Amérique. Дури и во држави каде што потрошувачката на плевелот е нелегално за каква било цел, присуството и употребата на дроги стануваат се повеќе прифатена.

во согласност со отров центар de l’ ASCP , достапните линија за помош 24 часа 24 примени 208 марихуана поврзани со повици 2008, 979 во 2016 и 1 486 во 2017. во 2018, Центарот добил во 1 800. Ова претставува зголемување на 765% на 10 години.

Отворената телефонска линија 24 часа 24 примени 208 марихуана поврзани со повици 2008. во 2018, Центарот добил во 1 800.

Д-р Тина Wismer, Медицински директор на Центарот на ASPCA повик, рече дека во минатото, la majorité des appelants étaient des propriétaires d’animaux de compagnie dont les chats et les chiens se mêlaient à du “matériel végétal”, како лебарки отфрлени. Таа атрибути дел од мало зголемување на канабис во врска со стигматизацијата на последните години, признавајќи дека сопственици на домашни миленичиња би можеле да бидат подготвени да се јавите линија повик сега дека тревата е широко прифатена.

Но, исто така, Wismer атрибути на широката достапност на прехранбени производи со зголемувањето на итни повици. Правната производи имаат нормален печива мирис. Кое животно може да му одолее слатки? (Родителите мачка, најава: Wismer рече дека мачките секогаш имаат тенденција да одат директно на пупка.)

Апетитот на кучиња за исхрана на луѓето е она што навистина се движи иглата. “Chiens, О, боже, особено со прехранбени производи од чоколадо, le nombre d’appels a explosé”, Wismer вели во телефонското интервју.

Сега дека правното граѓаните можат да добијат јастиви производи доставени до нивните домови, како брзо како пица, скрие скитници пусти веќе не е приоритет. Постојат десет години, кога тој беше намуртен, луѓе беа потешко да се задржи нивната храна за јадење заклучен. Но, кога секој има слатка THC парк, тој не заслужува втор размислување.

Кои се навраќаме на Школка, кој се врати дома за да најде своето куче целосно готви.

школка, режисер со седиште во Лос Анџелес, работат на сет, кога член на тимот му великодушно понуди домашна пусти покриени со ванила мрзнување. По педесет години во релаксирана Калифорнија култура каде што тревата не е проблем, Шел дадат јадење срам во пластична кеса, во неговиот ранец и "заборавија за еден ден или два".

Но кучињата имаат r чувство на emarkable l’ мирисот ; тие 300 милиони сетило за мирис за нашите шест милиони. Пластична кеса не беше натпревар за Стела, кој успеа да шмркаат пусти, да солза на ранец Шел и го јадат.

“Elle avait aussi un air un peu penaud, comme quand elle se met à la poubelle”, Изјави дека. “Elle a mangé une partie du sac aussi, je pense.”

Shell's dog, Stella, stoned as hell after eating a pot brownie.

Кучето Шел, Стела, каменувани после јадење тенџере пусти.

слика: Том школка

Les chiens sont particulièrement sensibles aux mauvaises herbes – selon Коноп индустрија Дејли , тие се до 10 пати повеќе чувствителни отколку луѓето да THC. Д-р Кен Павловски, ветеринар со седиште во Калифорнија, изјави за Лос Анџелес тајмс que “les chiens ont plus de récepteurs de cannabinoïdes que tout autre animal que nous connaissons”.

И додека износот на THC (психоактивни состојка во марихуаната) во прехранбени производи е професионална производство строго регулирани во државите каде што се продаваат легално, моќта на домашна слатки е дива феномен. во Калифорнија, јастиви производи не смеат да содржат повеќе од 100 mg THC по пакет и 10 mg по порција.

Шел паника: “Je ne savais pas quel type de dosage de THC avait ce type là. Тој рече дека можете да јадат сите, mais je savais que c’était bon pour deux personnes.”

Симптомите на марихуана ингестија на кучиња вклучуваат атаксија (осцилација се сопнуваат или како да се пијани), претеруваш на звук и движење, уринарна инконтиненција, проширени зеници или лизгави очи, во потешки случаи, низок крвен притисок и ниско ниво на срцето. Ако крвниот притисок и отчукувањата на срцето куче падне на опасно ниско ниво, тоа може да биде фатален.

Откако сфати дека Стела изел, Шел ја однесе во ветеринарна центар за итни случаи. Чувство како "најлошото татко во светот", тој чекаше до персоналот му дал дрога за да се предизвика повраќање и добива ослободи од чоколадо (кој исто така е токсичен за кучиња), потоа му даде повеќе лекови за да се запре процесот на повраќање. Откако виталните знаци на кучето се стабилни, таа и понатаму останува само да се чека за кучето да се спуштат. како што има неколку клинички студии канабис во животни, il est difficile de déterminer avec quelle rapidité un chien peut métaboliser les mauvaises herbes – bien que la plupart des vétérinaires s’accordent pour dire qu’ils ressentent les effets најсериозно дека луѓето.

Wismer рече дека ветеринарите понекогаш се третираат кучињата со инјектирање на масти за да ја израмните; Бидејќи канабиноидите се растворливи во масти, ils “se lient aux composés et aident le chien à se réveiller plus rapidement”. Но почесто, Ако крвниот притисок на кучето е стабилна, на ветеринар едноставно се врати дома и да го прашате сопствениците за следење.

Значи Шел чекаше. “J’ai ramené Stella à la maison et elle a été lapidée comme elle le sera pour le reste de l’après-midi”, обвивката. Il est presque certain que le chien «appréciait la balade» – elle a passé la nuit à manger des en-cas et à se pelotonner à côté de lui.

“Elle était très collante … mais d’une manière douce”, обвивката. [Стела] не чини вознемирени. Таа сака да биде околу луѓето, c’est sûr.”

Додека ветеринари се брза да се јавите ветеринари, домашно милениче индустрија, исто така, станува дел во производи од канабис, дури и ако тие не се психоактивни. Бои врз CBD и КБР-базирани третира се здобива со популарност како алтернативен третман за домашни миленици со тешка хронична болка и анксиозноста, но малку истражувања се спроведени за тоа како кучиња метаболизираат THC, CBD и други канабиноиди. (КБР јадење квалитетот на животните очигледно работат на луѓето, во согласност со храбри SF порта новинар кој јаделе заграби бонбони во облик на коските за да се види дали тие имаат исти ефекти како производи центарот на градот за луѓето.)

мин Ли, Претседателот на бренд во искрен шепи , дека infuses своето куче третира со масло КБР, сака построги прописи се спречи производи на домашни миленичиња се контаминирани со THC. Il craint que les sociétés productrices de cannabis ne fabriquent pas de produits spécifiquement destinés aux animaux et qu’elles “reconditionnent les produits destinés aux humains” sans consulter au préalable les vétérinaires des effets secondaires potentiels.

“Malheureusement, l’industrie des animaux de compagnie sera toujours un peu plus lente à adopter des réglementations et des normes que l’industrie humaine uniquement parce que les humains ont voix au chapitre”, Изјави тој во телефонското интервју.

Wismer рече контрола отров телефонска линија има дури и примени повици од сопствениците на миленичиња чии кучиња јаделе многу слатки во КБР и имаше истите симптоми како оние забележани кај кучиња.

“Personne ne réglemente ces produits – y a-t-il réellement une certaine quantité de THC dedans?” elle a demandé. Или е тоа што кучињата се произведуваат различни метаболити на луѓето? Дали е тоа само дозно-? за жал,, никој навистина не знае што е одговорот. "

THC себе не е токсичен за кучиња. Certains propriétaires d’animaux pensent que l’effet “entourage”, комбинација на психоактивни соединенија и не психоактивни присутен во нетретирани канабис лист, може да биде поефикасно отколку едноставно КБР за третман на болка. според Ли, тоа е обично на состојки во храната за исхрана на луѓето, кои се предизвикуваат случаи опасни по живот, бидејќи кучињата не може да се вари чоколадо, цреши, ксилитол и macadamia ореви. Wismer вели дека чоколадото може да влијаат на крвниот притисок и пулсот, изложување на кучиња да имаат поголем ризик од смртност. Но, поради недостаток на истражување за тоа како THC, CBD и други канабиноиди влијае на кучиња, тоа е внимателен во врска со одобрување на КБР производи за домашни миленици.

Со донесувањето на Фарм Бил во 2018 легализирана коноп, што би можело да го отвори патот за понатамошни студии на дрога терапевтски ефекти. Но, ветеринари се уште не може да ги препише марихуана на пациентите, и Wismer се двоуми да препорача на КБР третира на сопственици на домашни миленичиња, бидејќи доказите во голема мера е анегдотски.

“Le problème est que nous ne savons pas quelle est la bonne dose pour traiter des choses différentes”, Изјави дека. “La dose est-elle différente pour traiter la douleur que pour traiter l’anxiété?"

Ако сакате да се третираат болка или вознемиреност на вашето куче, Ли сугерира потрага за производи кои користат нафта целиот спектар на состојки човечки одделение.

“Essayez d’identifier les marques d’animaux qui fonctionnent réellement avec des vétérinaires”, Ли објасни.

Шел не ја исклучува можноста за давање Стела КБР, ако е потребно, тој дури и даде на неговиот починат Shiba Inu, бонсаи, КБР l’huile jusqu’à la fin de sa vie pour soulager son arthrite – mais il s’est efforcé de garder les aliments de consommation humaine hors de sa portée. Тој се чувствува среќен што на домашен пусти беше релативно мала доза, но се плаши дека тоа може да влезе во помоќен gelatins.

“Si le chien avait mangé ça et mangé le tout”, обвивката, евоцирајќи кутија на бонбони во елитното трева која тој неодамна беше надарен. “Cela aurait été désastreux. Јас се преземат чекори за да бидете сигурни дека имав тројна заштита [околу плевел] но тоа е само една од оние работи каде што тоа е многу добро и јас мислев дека нема sniffers едноставно не. "

среќа, Стела закрепна целосно и е "подготвена да се направи бранови" следниот ден, назад кон својот вообичаен хипер државата.

“Ce n’était pas une expérience terrible”, обвивката. “Excepté la facture de soins d’urgence de 250 до 300 $."

Прочитај повеќе

Leave a Comment