California Sot: California Sot: kulturë të re të konsumatorëve të marihuanës së, nga numrat


De Beste Kwaliteit CBD Olie?

MHBioShop CBD Olie Specialist


Pour la meilleure qualité d’Huile de CBD Visitez

HuileCBD.be specialist Huile de CBD


VS | kulturë të re të konsumatorëve të marihuanës së, nga numrat

California sot

foto
buds kanabis në bimë në Nju fermën e familjes në Sebastopol. kredi Jim Wilson / The New York Times

mirëmëngjesi.

( Këtu është regjistrimi , Sot California në qoftë se ju nuk merrni një e-mail.)

Askush nuk tha se do të jetë e lehtë, saktësisht. Por askush nuk pritet që ajo do të jetë aq e vështirë për të le Californians të blerë farë e keqe ligjor.

Kjo ishte kryefjala dominuese nga vitin e parë të shitjeve të marihuanës ligjore në shtetin e Artë.

kolegu im Thomas Fuller raportuar këtë muaj si premtoi ekonomia lulëzuar kanabis dhe fat i papritur i lidhur tatimor nuk ka ndodhur.

Në vend të kësaj, të ardhurat rënë: në Kaliforni vitin e kaluar ishte rreth $ 2,5 miliardë shitur të kanabisit ligjore, e cila ishte gjysmë miliardë dollarë më pak se vitin e kaluar, kur vetëm marijuana mjekësore ishte e ligjshme, gjeti shitjes ndjekja e GreenEdge kompanisë.

Megjithatë, analistët parashikojnë se shumë para është.

Një raport nga ArcView BDS Studim tregu dhe Analytics fundit vlerësuar se shpenzimet rritjen e kanabis ligjor do të përshpejtohet këtë vit, pothuajse $ 17 miliardë do të arrijë të gjithë botën , dhe një tullumbace për të $ 31,3 miliardë në 2022.

Në raportin e tij vjetor Shteti i kanabisit theksoi platformën e ofrimit për kanabis, Eaze, dat de markt zich snel verder uitbreidt dan jonge mannen – zelfs als, si Peter Gigante, kreu i kompanisë hulumtuese të politikave, u shpreh se ka pranuar një në pesë njerëzve të anketuar burim pa licencë në tre muajt e fundit. “Ik denk dat er veel aandacht is om consumenten op de legale markt te krijgen,” zei hij.

Një komponent sigurisht që përputhen produktet, sidomos për konsumatorët e reja, të cilat mund të kenë qenë të gatshëm të provoni kanabis në qoftë se ajo nuk ishte e ligjshme. Pra, kush janë këta konsumatorë të reja? Këtu janë disa nga statistikat nga raporti i Eaze, bazuar në të dhënat nga 450.000 blerësit dhe lidhje 4.000 të anketuarit.

25 përqind

Dat is hoeveel het aantal babyboomers – of 50-plussers ouder – vorig jaar groeide, duke i bërë ata një nga demografike të shpejtë në rritje për përdorimin e kanabis.

$ 95.04

Dat is het bedrag dat babyboomers elke maand gemiddeld uitgeven – het grootste deel van elke demografische leeftijdsgroep. (për krahasim: Generation X-ers kaluar $ 89,24 derë, shpenzuara millennials $ 72,94 dhe nga anëtarët e Gjenerimit Z kaluar $ 62,35.) Millennials janë ende grupi më i madh i konsumatorëve Eaze.

38 përqind

Kjo është përqindja e përdoruesve të kanabisit që janë gra. Z. Gigante parashikoi atë në 2022 50-50 do të jetë.

Femër Baby Boomers dhe përdoruesit e kanabisit, duket nga raporti, të sigurojë rritje CBD- vajra dhe shumë produkte Wellness-orientuar.

Në fakt, të identifikuar në raport se përqindja e konsumatorëve të cilët përdorin produktet kryesisht CBD që janë baby-migrant: 21 përqind.

(një shënim: ne shpesh të lidhura me përmbajtjen në faqet që kufizojnë qasjen në jo-abonentë. Ne vlerësojmë që ju të lexoni tregime Times, por ne ju inkurajojmë për të mbështetur lajmet lokale të jetë e mundur.)

foto
tela me gjemba në majë të një gardh kufitar në Calexico. Pohimi i presidentit Trump se gardhi është pjesë e një mur të ri kufitare ka manipuluar disa banorë. kredi Apu Gomes / Agence France-Presse – Getty Images

• President Trump heeft het vernieuwingsproject voor de grensversperring in Calexico begroet als ” fillimin e murit tonë jugor kufitar! “Maar inwoners van de stad willen niet fytyra e politikave të ashpra të imigracionit të presidentit . [ The New York Times ]

• De El Chapo-Studie zbulon mënyrat në të cilat droga përtej kufirit mund të kontrabanduara – fysieke barrière of niet. [ The New York Times ]

Shqetësimet në lidhje me stabilitetin financiar të ndërmarrjesKaliforni përhapet më tej se Paqësor gazit dhe elektrike. Një agjenci kryesore të vlerësimit të kreditit ka Southern California, Edison dhe San Diego Gas dhe Electric ulur, në rrezik nga fatkeqësitë natyrore. [ CALmatters ]

Project Death CertificateBoard Medical California mbledhura gati 3000 certifikatat e vdekjes të njerëzve që kanë vdekur nga mbidoza opioid, dhe pastaj duke u përpjekur të kuptoj se cilat mjekët e kishte përshkruar atyre opioids. Por mjekët janë të shtyrë mbrapa. [ Kaiser Shëndeti News ]

• Është e mundshme që një robot mund të marrë punën tuaj nëse jetoni në Perandorinë Inland , gjeti një studim i ri. [ Los Angeles Times ]

• Si Weedmaps e potmarkt California dominuar. [ Wired ]

• Departamenti amerikan i Punës akuzuar Oracle për gratë e tij dhe njerëzit me ngjyrëdiskriminoj paga e tyre. [ CNBC ]

foto
Esa-Pekka Salonen, drejtori muzikës ardhshëm i San Francisco Symphony, drejton orkestrën për herë të parë që nga emërimi i tij. kredi Brandon Patoc / San Francisco Symphony

• Esa-Pekka Salonen, dirigjent i famshëm, udhëhequr koncertin e tij të parë si drejtor muzikor ardhshëm të San Francisco Symphony . Ai mori disa këshilla pas shfaqjes: “Voer geen concert in nieuwe schoenen.” [ The New York Times ]

Herb Scannell, një veteran media që dikur udhëhoqi Nickelodeon, do të muajin e ardhshëm Presidenti en van kryesor ekzekutiv overnemen Southern California Radio Publik . Hij zei dat hij zich aangetrokken voelde tot de rol die podcasts een soort audio “renaissance” geven. [ KKPK ]

• Nga rihapjen e një nudist tërheqje New Age 90 milje në veri të San Franciskos është një frymëzim, në mes të vështirësive në rindërtimin pas zjarrit Valley. [ San Francisco Chronicle ]

foto
Gjimnaz e Fred C.. Shkolla Nelles për djemtë në Whittier. kredi arkivat California State

Ju ndoshta keni dëgjuar kurrë të Alfred Eichler. Por arkitekti, në San Francisko në fillim të shekullit të kaluar u sollën, ndihmoi në krijimin e shumë prej ndërtesave që kanë formuar jetën e përditshme të Californians.

Gjatë qëndrimit të tij në Departamentin Kaliforni e Punëve Publike, shtrihen nga 1925 vitet 1960, ai i projektuar shkolla, spitalet dhe parqet. Disa nga projektet e tij më të famshme përfshijnë San Quentin dhe Folsom burgje, si dhe Tower Bridge në Sacramento.

Het kantoor van de staatssecretaris heeft onlangs een nieuwe digitale tentoonstelling van zijn afbeeldingen geplaatst – schilderijen, skica dhe bojra uji që të ju jap një ndjenjë të Kalifornisë së bashku në një epokë.

strukturat, disa duken prozaik në qoftë se ju çuan nga sot, hedhur në një dritë të re.

Ju mund të shfletoni ekspozitën këtu .

Sot California është duke shkuar për të jetuar 6.30 Ora pm Pacific gjatë ditëve të javës. Na tregoni se çfarë ju doni të shihni: CAtoday@nytimes.com .

Jill Cowan u rrit në Orange County, shkoi në shkollë në UC Berkeley dhe ka raportuar të gjithë vendin, duke përfshirë Bay Area, Bakersfield en Los Angeles – maar ze wil altijd meer zien. Ndiqni këtu apo në Twitter, @jillcowan .

California Sot është botuar nga Julie Bloom, e cila është ngritur në Los Angeles dhe u diplomua në UC Berkeley.

Lexo më shumë

Lini një koment