Telefonata të urgjencës për të përkëdhelur marihuanë janë deri 765%


De Beste Kwaliteit CBD Olie?

MHBioShop CBD Olie Spécialiste


Pour la meilleure qualité d’Huile de CBD Visitez

HuileCBD.be Spécialiste Huile de CBD


Dhjetë vitet e fundit kanë parë një rritje në numrin e qenve u vranë me gurë aksidentalisht. Qeni Tom Shell, stella, është një prej tyre. Vetëm disa javë, ai u kthye në shtëpi për të gjetur atë në një garë reale.

Kur Shell nëpër derën e përparme, saj Australian Shepherd mini-vjetra 13 vjet ishte shtrirë në shtrat, dukej i hutuar sikur asgjë nuk kishte ndodhur. në fillim, il pensait que le chien était en train de faire une crise de glaucome parce qu’elle avait “l’air un peu voilé”. Por kur Stella rrëshqiti nga shtrat dhe filloi të pengohen në drejtim të Shell, në gjendje të ecin si duhet, ai e dinte se diçka ishte e vërtetë e gabuar.

i shqetësuar, Shell dorëzuar në shtrat. Ajo ishte në këtë kohë që ai vuri re se dera në zyrën e tij ishte e hapur. Eshtrat e shpinës së tij u shpërndanë grisur në mes të dhomës.

Shih edhe: Kuptimi botën konfuze e THC dhe CBD raportet

Il s’est rendu compte qu’il était revenu chez lui avec un chien absolument blazed – un problème croissant alors que les mauvaises herbes légales rendent les aliments de plus en plus puissants et attrayants plus accessibles à travers l’Amérique. Même dans les États où la consommation de mauvaises herbes est illégale pour quelque usage que ce soit, la présence et la consommation de la drogue deviennent de plus en plus acceptées.

Selon le centre antipoison de l’ ASCPA , le service d’assistance téléphonique disponible 24 orë 24 a reçu 208 appels liés à la marijuana en 2008, 979 në 2016 dhe 1 486 në 2017. në 2018, le centre en a reçu 1 800. Kjo paraqet një rritje prej 765% në 10 vjet.

Linja e hapur 24 orë 24 a reçu 208 appels liés à la marijuana en 2008. në 2018, le centre en a reçu 1 800.

Dr. Tina Wismer, Drejtor mjekësor i Qendrës së Thirrjeve ASPCA, tha se në të kaluarën, la majorité des appelants étaient des propriétaires d’animaux de compagnie dont les chats et les chiens se mêlaient à du “matériel végétal”, si cockroaches fshi. Ajo ia atribuon një pjesë të rritjes së vogël në kanabis në lidhje me stigmatizimit të viteve të fundit, duke pranuar se pronarët manar mund të jenë më të gatshëm për të thirrur linjën thirrje tani që bari është pranuar gjerësisht.

Por Wismer edhe atributet disponueshmërinë e përhapur në produktet ushqimore me rritje thirrje emergjente. Produktet ligjore kanë një erë normale pastë. Cilat kafshë mund të rezistojë ëmbëlsirat? (Prindërit cat, njoftim: Wismer tha se macet gjithmonë kanë tendencë për të shkuar direkt në rrënjë.)

Oreksi i qenve për ushqim e njeriut është ajo që me të vërtetë lëviz gjilpërë. “Chiens, oh my god, sidomos me produktet ushqimore nga çokollatë, le nombre d’appels a explosé”, Wismer tha në një intervistë telefonike.

Tani që qytetarët ligjore mund të marrin produkte ushqimor dorëzuar në shtëpitë e tyre sa më shpejt si një pica, fsheh një brownie humbur nuk është më prioritet. Ka dhjetë vjet, kur ai ishte frowned, njerëzit ishin më të ashpra për të mbajtur ushqimin e tyre ushqimor mbyllur. Por, kur të gjithë kanë një aksioneve ëmbël THC, ai nuk e meriton një reflektim të dytë.

E cila na sjell përsëri në Shell, i cili kishte kthyer në shtëpi për të gjetur qenin e tij gatuar plotësisht.

Guaskë, një regjisor i bazuar në Los Angeles, duke punuar në grup, kur një anëtar i ekipit kishte atë bujarisht ofruar brownie shtëpi mbuluar me vanilje krem ​​ëmbëlsirash. Pas pesëdhjetë vjetësh në një kulturë të relaksuar Kalifornisë ku bari nuk është një problem, Shell hedhur siklet ushqimor në një qese plastike, në shpinës së tij dhe "harroi për një ditë ose dy".

Por qentë kanë një r ndjenja e emarkable l’ erë ; ata 300 milion receptorët nuhatjes për gjashtë tonë milion. Një qese plastike nuk ishte një ndeshje për Stella, i cili arriti të gërhas e brownie, të heq shpinës Shell dhe hani atë.

“Elle avait aussi un air un peu penaud, comme quand elle se met à la poubelle”, Ka thënë se. “Elle a mangé une partie du sac aussi, je pense.”

Shell's dog, Stella, stoned as hell after eating a pot brownie.

Qeni Shell, stella, gjuajt me gurë pas ngrënë një brownie kohen.

imazh: tom shell

Les chiens sont particulièrement sensibles aux mauvaises herbes – selon Hemp Industry Daily , ata janë deri 10 herë më të ndjeshme se sa njerëzit në THC. Dr Ken Pawlowski, një veteriner me bazë në Kaliforni, tha Los Angeles Times que “les chiens ont plus de récepteurs de cannabinoïdes que tout autre animal que nous connaissons”.

Dhe ndërsa sasia e THC (përbërës psikoaktive në kanabis) në produktet ushqimor është prodhim profesional të rregulluara në mënyrë rigoroze në shtetet ku ata janë të shitur në mënyrë të ligjshme, fuqia e ëmbëlsirat shtëpi është një fenomen i egër. në Kaliforni, produkte të ngrënshme nuk duhet të përmbajë më shumë se 100 THC mg per pakete dhe 10 mg per shërbejnë.

shell panik: “Je ne savais pas quel type de dosage de THC avait ce type là. Ai tha se ju mund të hani të gjithë, mais je savais que c’était bon pour deux personnes.”

Simptomat marihuanës gëlltitje në qentë përfshijnë ataksi (luhatje ose pengohen sikur të ishin të dehur), overreacting të shëndosha dhe lëvizja, mosmbajtjeje urinare, nxënësit Dilated ose sytë e ngrirë, në raste të rënda, presion të ulët të gjakut dhe shkalla e ulët e zemrës. Nëse tensioni i gjakut dhe shkalla e zemrës qen bien në nivele të rrezikshme të ulëta, ajo mund të jetë fatale.

Pasi ai e kuptoi se Stella kishte ngrënë, Shell mori atë në një qendër veterinare emergjente. Ndjenja si "babai më e keqja në botë", ai priti derisa personeli i dha atij një ilaç për të sjell të vjella dhe merr shpëtoj e çokollatë (e cila gjithashtu është toksike për qentë), pastaj i dha atij më shumë ilaçe për të ndaluar procesin vjella. Pasi shenjat vitale qeni janë të qëndrueshme, ajo mbetet vetëm për të pritur për qen për t'u shembur. si ka pak studime klinike kanabis në kafshë, il est difficile de déterminer avec quelle rapidité un chien peut métaboliser les mauvaises herbes – bien que la plupart des vétérinaires s’accordent pour dire qu’ils ressentent les effets më të rëndë se njerëzit.

Wismer tha se veterinerët ndonjëherë trajtojnë qentë me një injeksion të yndyrë të shkatërroj; Që kanabinoidet janë yndyra të tretshme, ils “se lient aux composés et aident le chien à se réveiller plus rapidement”. Por më shpesh, nëse tensioni i gjakut e qenit është e qëndrueshme, veteriner thjesht të kthehen në shtëpi dhe të kërkojnë pronarët e saj për të monitoruar.

Pra Shell pritur. “J’ai ramené Stella à la maison et elle a été lapidée comme elle le sera pour le reste de l’après-midi”, Said Shell. Il est presque certain que le chien «appréciait la balade» – elle a passé la nuit à manger des en-cas et à se pelotonner à côté de lui.

“Elle était très collante … mais d’une manière douce”, Said Shell. [stella] nuk duket i mërzitur. Ajo donte të jetë rreth njerëzve, c’est sûr.”

Ndërsa veterinerët janë të shpejtë për të thirrur veterinerët, Industria Pet gjithashtu delves produkteve të kanabisit, edhe në qoftë se ata nuk janë psikoaktive. Ngjyra CBD bazuar dhe trajton me bazë CBD janë fituar popullaritet si një trajtim alternativ për kafshët shtëpiake me dhimbje të rënda kronike dhe ankthin, por pak hulumtim është kryer në atë se si qentë metabolize THC, CBD dhe kanabinoidet tjera. (CBD ushqimor cilësia e kafshëve duket të veprojë në njerëz, sipas një trim SF Gate gazetar që hanin ca grushte eshtrave karamele formë për të parë nëse ata kishin të njëjtat efekte si produktet CBD për njerëzit.)

Min Lee, Presidenti i markës në Paws ndershëm , që infuses tij trajton qen me vaj CBD, dëshiron rregulla të rrepta për të parandaluar produktet manar janë të kontaminuara me THC. Il craint que les sociétés productrices de cannabis ne fabriquent pas de produits spécifiquement destinés aux animaux et qu’elles “reconditionnent les produits destinés aux humains” sans consulter au préalable les vétérinaires des effets secondaires potentiels.

“Malheureusement, l’industrie des animaux de compagnie sera toujours un peu plus lente à adopter des réglementations et des normes que l’industrie humaine uniquement parce que les humains ont voix au chapitre”, Ka thënë ai në një intervistë telefonike.

Wismer tha kontrolli helm hotline ka marrë edhe thirrje nga pronarët manar qentë të cilëve kanë ngrënë një shumë të ëmbëlsirat për të CBD dhe kishte të njëjtat simptoma si ato të parë në qentë.

“Personne ne réglemente ces produits – y a-t-il réellement une certaine quantité de THC dedans?” elle a demandé. Apo është ajo që qentë prodhojnë metabolitet e ndryshme të njerëzve? A është vetëm dozë të lidhura? për fat të keq, askush nuk e di se çfarë është përgjigje. "

vetvete THC nuk është toksik për qentë. Certains propriétaires d’animaux pensent que l’effet “entourage”, kombinimi i komponimeve psikoaktive dhe jo të pranishëm psikoaktive në një fletë paperpunuar kanabis, mund të jetë më efektive se sa thjesht CBD për trajtimin e dhimbjes. sipas Li, ajo është zakonisht përbërësit në ushqim për konsum njerëzor që janë shkaktuar raste të rrezikshme për jetën, për shkak se qentë nuk mund të tretet çokollatë, vishnje, xylitol dhe macadamia arra. Wismer thotë se çokollata mund të ndikojnë në tensionin e gjakut dhe shkalla e zemrës, ekspozuar qentë me një rrezik më të lartë të vdekshmërisë. Por për shkak të mungesës së hulumtimeve se si THC, CBD dhe kanabinoidet tjera ndikojnë qentë, ajo është i kujdesshëm në lidhje me aprovimin e produkteve CBD për kafshët shtëpiake.

Miratimi i Bill Farm në 2018 kërp legalizuar, e cila mund të hapë rrugën për studime të mëtejshme mbi efektet e drogës terapeutike. Por veterinerët ende nuk mund të përshkruajnë kanabis për pacientët, dhe Wismer hezitoni të rekomandojmë CBD trajton të përkëdhelur pronarët, për shkak se prova është kryesisht anekdotike.

“Le problème est que nous ne savons pas quelle est la bonne dose pour traiter des choses différentes”, Ka thënë ajo. “La dose est-elle différente pour traiter la douleur que pour traiter l’anxiété?"

Nëse ju doni për të trajtuar dhimbjet apo ankthi qen tuaj, Lee sugjeron kërkim të produkteve që përdorin vaj spektrin e plotë të përbërësve të klasës së njeriut.

“Essayez d’identifier les marques d’animaux qui fonctionnent réellement avec des vétérinaires”, Lee shpjegoi.

Shell nuk përjashton mundësinë e dhënies Stella CBD, nëse është e nevojshme, ai madje dha Birin e tij të vonë Shiba Inu, Bonsai, CBD l’huile jusqu’à la fin de sa vie pour soulager son arthrite – mais il s’est efforcé de garder les aliments de consommation humaine hors de sa portée. Ai e ndjen me fat se Brownie shtëpi ishte një dozë relativisht i ulët, por ka frikë se ajo mund të hyjë në gelatins më të fuqishme.

“Si le chien avait mangé ça et mangé le tout”, Said Shell, evokuar një kuti me karamele në barin e pasura të cilat ai ishte i talentuar fundit. “Cela aurait été désastreux. I kanë ndërmarrë hapa për të siguruar që kam pasur mbrojtjen trefishtë [rreth farë e keqe] por kjo është vetëm një nga ato gjëra ku ajo ishte shumë e mirë dhe mendova se nuk Sniffers thjesht nuk. "

për fat të mirë, Stella shëruar plotësisht dhe ishte "gati për të bërë valëve" të nesërmen, përsëri në gjendjen e tij të zakonshme hiper.

“Ce n’était pas une expérience terrible”, Said Shell. “Excepté la facture de soins d’urgence de 250 në 300 $."

Lexo më shumë

Lini një koment